Siwe i białe włosy powstają na skutek silnego stresu, złych nawyków żywieniowych, braku snu lub wskutek czynników genetycznych. Zapobieganie siwieniu jest zatem możliwe dzięki zmianie nawyków na zdrowsze. Oto co należy zrobić:
Sprawdź poziom hormonów.Gdy zauważysz pierwsze siwe włosy, a uważasz, że jeszcze na to za wcześnie, udaj się do lekarza i poproś o test poziomu hormonów. Czasem zdarza się, że osoby mające niski poziom estrogenu, progesteronu lub testosteronu szybciej siwieją.
Zacznij się zdrowo odżywiać.To, co jesz naprawdę może wpłynąć na kolor twoich włosów. Spożywanie znacznych ilości przetworzonej żywności może powstrzymać organizm od absorbowania składników odżywczych, które są odpowiedzialne za utrzymanie pigmentu we włosach. Odpowiednie odżywianie pomoże organizmowi walczyć z siwizną. Dodaj do diety żelazo, miedź, witaminy z grupy B, kwas foliowy i jod. Spożywaj witaminę B12, która zapobiegnie utracie pigmentu.
Zażywaj suplementy, w których składzie znajdują się witaminy specjalnie przeznaczone dla pielęgnacji włosów (w szczególności zawierające biotynę). Włosy często mają niedobór witamin i minerałów, ponieważ większość dziennej dawki zużywają nasze organy.
Rzuć palenie. Palenie papierosów również może ograniczać absorpcję składników odżywczych.
Zmniejsz poziom stresu i odpowiednio długo sypiaj. Stres mocno wiąże się z przedwczesnym siwieniem. Wyczerpuje zapasy niezbędnych witamin i minerałów, sprawiając, że cebulka nie otrzymuje ich w ilości odpowiedniej do zachowania pigmentu. Naucz się kontrolować poziom stresu np. poprzez jogę i medytację.
Pamiętaj, że dużą rolę odgrywa dziedziczność. Jeśli żadna z metod nie odniesie skutku, przyjrzyj się swojej rodzinie. To, jak szybko posiwiejesz może być dziedziczone genetycznie.